Dr. Rajko Šugman o športu

Nahajate se tukaj

torek, 25. November 2014

V četrtek je na pobudo Zavoda za kulturo, turizem in šport Murska Sobota v Grajski dvorani v Murski Soboto potekalo predavanje dr. Rajka Šugmana o slovenskem športu z naslovom Slovenski šport skozi razvoj. Govoril je o zgodovini, razvoju in panogah športa ter olimpizmu in drugem
Veselilo nas je, da smo lahko  med nami pozdravili in predstavili zaslužnega profesorja univerze v Ljubljani ter dolgoletnega profesorja Fakultete za šport skratka športnega delavca, ki je za svoje znanstveno, strokovno in organizacijsko delo prejel mnogo priznanj. Nekatera pomembnejša med njimi so:

  • Bloudkova nagrada (1985);
  • Najvišje priznanje Mednarodnega olimpijskega komiteja STATUO IOC za šport in izobraževanje za leto 1999;
  • Zlata plaketa Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez (2001);
  • Častni znak svobode Republike Slovenije (2001);
  • Častna listina Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez (2012).

Omenili bi  še eno zanimivost, ki je nekako povezana z dr. Šugmanom in našim mestom . Med letoma 1951 in 1953 je namreč dr. Rajko Šugman obiskoval učiteljišče v Murski Soboti v tem času se je tudi aktivno udejstvoval na športnem področju, saj je igral za mladinsko moštvo nogometnega kluba Mura iz Murske Sobote.

Dr. Šugman je govoril o zgodovini športa pri nas, posebnostih  športa na državni ravni kot tudi v sferi civilne družbe, o ekonomski športa danes in skozi čas. Začetki športa pri nas segajo po besedah Šugmana v čas Valvasorja in Slave vojvodine Kranjske, kjer zasledimo prvi zapis o bloškem smučanju. Nato pa o športu ni bilo slišati kaj dosti vse do časa humanizma, saj cerkvena gospoda ni dovoljevala ukvarjanje s športom. Spregovoril je tudi o turnarjih v Nemčiji, sokolskem sistemu v času Avstro-Ogrske, ko so se začeli množični nastopi in dirigiran sistem vaj. Prvo društvo Južni Sokol smo pri nas dobili leta 1863, leta 1905 pa Orel. Konec 19. stoletja so nastale nove športne panoge kot so streljanje, sabljanje, atletika, smučanje, planinstvo ... Tik pred drugo svetovno vojno pa še boks, dvigovanje uteži, hokej, kegljanje, ples, smučanje, vaterpolo, rokomet in drugi.

Spregovoril je tudi o slovenskih športnikih

Kot prvega je izpostavil Bloudka (1890-1959), očeta slovenskega športa, bil je ideolog športa in sokolstva. Z Janezom Rožmanom sta snovala največjo smučarsko letalnico v Planici. Danes se v spomin nanj podeljujeo za izjemne dosežke v športu Bloudkove plakete in nagrade. Spomnil se je tudi Leona Štuklja, Tine Maze, Rajmunda Debevca in drugih, o katerih je povedal veliko osebnih in zanimivih zgodb.

Podal nam je še preglede in udeležbo Slovencev na poletnih in zimskih olimpijskih igrah ter prejete kolajne. Na zimskih olimpijskih igrah smo Slovenci prejeli eno zlato kolajno (Tina Maze, 2014, Soči) ter 21 ostalih kolajn, prva pa je bila srebrna v Sarajevu (Jure Franko, veleslalom). 

Dr. Rajko Šugman ob svoji 80-letnici načrtuje prihodnje leto izdajo zbornika, ki naj bi vseboval raziskovalna dela, uvodne in druge prispevke na kongresih in simpozijih, znanstvene publikacije in strokovne prispevke. 

Fotogalerija